Kalendarium
Observera att kalendern just nu visas filtrerad, men kalenderprenumerationen kommer vara ofiltrerad.
Följ dessa instruktioner för att lägga in prenumerationen i Outlook i Windows:
- Kopiera kalenderlänken.
- Gå till kalendervyn i Outlook.
- Högerklicka på Mina kalendrar (eller Andra kalendrar), välj Lägg till kalender, välj Från Internet.
- I dialogrutan som öppnas klistrar du in kalenderlänken.
- Svara ja på frågan om du vill lägga till Internetkalendern i Outlook och prenumerera på uppdateringar.
Kalendern finns nu med i din kalenderlista i Outlook. Du kan välja om kalenderposterna ska visas genom att klicka i bocken bredvid kalenderns namn.
För Safari på Mac, läs dessa instruktioner.
I andra kalenderprogram, kopiera länken och lägg till den på det sätt som används där.
-
–
Bulbi Rudbeckii
Reproduktioner av ett urval av bilder på lök- och knölväxter ur Blomboken av Olof Rudbeck d.ä. Alla växter har odlats i Linnéträdgården av Rudbeck på 1600-talet.
Öppet tisdag-söndag maj och september, dagligen juni-augusti. Midsommarafton stängt. -
–
Natura Curiosa
Amerikanska Brandy Kraft visar växter på ett nytt sätt i sitt färgstarka måleri. Hon bevarar fantasiblommornas skönhet för eftervärlden.
Öppet tisdag-söndag. Midsommarafton stängt. -
–17.00
Vernissage Walks in Nature
Fredag 19 juli invigs sommarens andra utställning på Linnés Hammarby – Walks in Nature. Där visar åtta tjeckiska konstnärer med gäster verk i olja, akryl och blandteknik på temat natur och växter. Kurator Jana Rezekvitek Herynková har valt ut tre verk per konstnär, där motiven är allt från böhmiska landskap och detaljrika växtporträtt till mer fantasirika och drömlika utblickar.
-
–
Walks in nature
Tio tjeckiska konstnärer visar en mångfald av bilder med betoning på natur och växter.
Öppet tisdag-söndag i juli-augusti, fredag-söndag i september.